LOKALIZACJA

Nazwa, dokładny adres :
Obóz KH ZHP Kuźnia Raciborska w Pleśnej koło Tymienia
76 – 038 Dobrzyca, Gmina Będzino, woj. zachodniopomorskie,
tel. 0 602 104 798
e-mail: plesna(at)kuzniaraciborska.zhp.pl


Odległości z Pleśnej do nadmorskich miejscowości turystycznych:

  • Gąski 3 km
  • Sarbinowo 8 km
  • Chłopy 11 km
  • Mielenko 13 km
  • Mielno 16 km
  • Unieście 18 km
  • Łazy 26 km
  • Ustronie Morskie 8 km
  • Kołobrzeg 31 km

PLEŚNA – wioska ma dostęp do 5 km wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ten teren oddzielony pasem nadmorskim, który wraz z pasem wysoczyzny w strefie północnej oraz pasem obniżeń jeziornych stanowią część Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego – obszar krajobrazu chronionego. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie zarówno walorów krajobrazowych, jak i turystycznych strefy przybrzeżnej Bałtyku.

Znajduje się tam szeroka, piaszczysta plaża oddzielona od terenu brzegiem klifowym kilkumetrowej wysokości. (ciekawostka – klify powstają na wysokich wybrzeżach zbudowanych ze skał zwięzłych, wskutek niszczącej działalności falowania – falująca woda podcina brzeg, co prowadzi do tworzenia się w nim zagłębienia. W miarę pogłębienia się niszy następuje obrywanie się coraz wyższych partii brzegu i powstawanie stromego urwiska u podstaw którego rozwija się słabo pochylona w kierunku morza powierzchnia zwana platformą abrazyjną. Taki rodzaj wybrzeża można zaobserwować w kilku miejscowościach nadmorskich, między innymi w Pleśnej.)