Z DALA OD POLITYCZNYCH SPORÓW

W czwartek 18 kwietnia 2013r. odbyły się uroczystości pod Dębem Katyńskim – To wyjątkowa uroczystość, ponieważ zorganizowana została na cześć osób, którzy zginęli w Katyniu czy Charkowie.

Hołd nawiązywał bezpośrednio do Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, który uchwalony został 4 listopada 2007 r., poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Organizatorami kuźniańskich obchodów była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka oraz Hufiec ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.

Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem szkoły podstawowej i gimnazjum, skąd zaproszone delegacje oraz poczty sztandarowe udały się na Plac Zwycięstwa, w pobliżu którego znajduje się Dąb Pamięci poświęcony płk. Hugonowi Mijakowskiemu, zamordowanemu w lesie katyńskim w 1940 r. przez NKWD.

Z dala od politycznych sporów w ciszy uczcić chwilą zadumy pamięć pomordowanych powiedział prowadzący uroczystość Wojciech Gdesz.

Celem wieczornego spotkania, któremu towarzyszył blask harcerskich pochodni było oddanie hołdu oficerom Wojska Polskiego, policjantom, funkcjonariuszom służby więziennej Korpusu Ochrony Pogranicza. – Chcemy pochylić się i wspólnie oddać hołd najlepszym synom narodu polskiego. Chcemy również  przywołać pamięć zapomnianych bohaterów – górników Górnego Śląska wiezionych do pracy w pociągach w głąb ZSRR, którym nie dane było spocząć w ojczystej ziemi – mówił dalej podczas uroczystego  Wojciech Gdesz.

W obchodach udział wzięły m. in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele parlamentarzystów (w tym asystent eurodeputowanego Marka Migalskiego), reprezentacje policji, straży granicznej oraz organizacji pozarządowych. Obecne również były delegacje harcerskie z terenu powiatu raciborskiego. Podczas uroczystości zabrzmiał również hymn państwowy, a proboszcz kuźniańskiej parafii ks. dr Andrzej Pyttlik odmówił modlitwę za zmarłych. Następnie odczytano apel poległych, a przed Dębem Pamięci zapalono znicze. Uroczystość zakończyło odegranie sygnału ciszy.

Zdjęcia z imprezy: