Uroczystości pod dębem katyńskim

Jak co roku nasi harcerze i tym razem wzięli udział w uroczystościach które miały na celu uczczenie ofiar katyńskich. W tym jednak roku prócz tradycyjnego apelu i złożenia kwiatów, 95-letni żołnierz AK ppor. Stanisław Leśko został podniesiony do rangi porucznika.

Tekst oryginalny:

W obecności Anny i Bogdana Mijakowskich władze miejskie i powiatowe, służby mundurowe, uczniowie, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy w środę, 12 kwietnia pod dębem katyńskim upamiętniającym zamordowanego w Katyniu płk. Hugona Mijakowskiego oddali hołd ofiarom pomordowanym na Wschodzie.

Pierwsze uroczystości pod dębem katyńskim odbyły się w 2009 r. Początkowo była to skromna uroczystość, w której udział brali uczniowie oraz nauczyciele, a także miejscowe władze. Z biegiem lat obchody zbrodni katyńskiej, które – na pamiatkę odkrycia masowych grobów polskich oficerów w ZSRR przypadają w okolicach 13 kwietnia – urosły do rangi wydarzenia, w których – prócz wymienionych wcześniej osób – udział biorą władze parlamentarne i samorządowe, przedstawiciele policji, straży granicznej, służby więziennej, straży pożarnej, harcerze, organizacje pozarządowe oraz wojsko.


W tym roku (podobnie jak rok temu) wartę wystawiły: 6. Batalion Powietrzno-Desantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic, Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach – Zakład Karny Racibórz. Asystę Honorową reprezentował 6. Batalion Powietrzno-Desantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic i Komenda Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Oprawę muzyczną uroczystości pełniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu. Dowódcą uroczystości był kpt. Mariusz Kamiński.

Tegoroczne uroczystości miały również wyjatkowy wymiar, bowiem wziął w nich udział stryjeczny wnuk zamordowanego w Katyniu płka Hugona Mijakowskiego – Bogdan Mijakowski, który wraz z małżonką Anną przyjechał do Kuźni ze Szklarskiej Poręby (niebawem na stronie zamieścimy rozmowę z panem Bogdanem, który w środę przed południem spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.

Gdy obchody dobiegały końca, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku ppłk Andrzej Sygulski poinformował zebranych, że obecny wśród uczestników 95-letni ppor. Stanisław Leśko decyzją szefa Ministerstwa Obrony Narodowej został podniesiony do rangi porucznika Wojska Polskiego (relacja z tego wydarzenia również wkrótce na portalu).

Bartosz Kozina

żródło: TylkoKuźnia.info

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potwierdź że nie jesteś robotem *