Betlejemskie Światło Pokoju

Coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP „Głodówka”, Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – na Rosję, Litwę, Białoruś i Ukrainę.

W dniu 11.12.2011r., w godzinach popołudniowych na Jasną Górę dotrało Betlejemskie Światło Pokoju. hm. Krzysztof Budziński-Zastępca Naczelnika ZHP (wcześniej odebrał BŚP z rąk skautów słowackich) przekazał je Biskupowi Antoniemu Długoszowi, aby mogło zapłonąć w Jasnogórskim Sanktuarium u o.o. Paulinów. Podczas uroczystej Mszy Św. BŚP z rąk Druha Naczelnika odebrały także zuchy, harcerze i instruktorzy z Chorągwi Śląskiej, Łódzkiej, Opolskiej oraz Wielkopolskiej. Nasz hufiec reprezentował spora grupa zuchów i harcerz jak również cała komenda hufca i kilkoro instruktorów.

Zdjęcia:

  

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potwierdź że nie jesteś robotem *